Vajon ki dönt előbb: a Nobel-díj-bizottság Karikó Katalin mellett vagy a szabadalmi bíróság ellene?
Furcsa, de nem meglepő jogi huzakodás kezdődött az újfajta oltások két nagy gyártója között.
Furcsa, de nem meglepő jogi huzakodás kezdődött az újfajta oltások két nagy gyártója között.
Ha valakinek egészséges gyümölcsöt kínálnak, azzal többet lehet elérni, mint ha eltiltják őt a gyári készételektől. Ha legyet festenek a piszoárba, kevesebb fog mellé menni, mint ha figyelmeztető feliratokat helyeznek el.
Egy baktérium ihletett meg amerikai tudósokat, hogy olyan környezetbarát üzemanyagot állítsanak elő, amellyel repülőgépek és rakéták lennének meghajthatóak.
Mindig is a közelünkben volt az erősebb és környezetkímélőbben előállítható cement titka, de csak nemrégiben bukkantak rá amerikai kutatók.
Volt már halálosabb nyár is, de nincs még meg az idei összes adat.
Hiába ment végbe a szakmában csendes forradalom, a tévedés bele van kódolva az időjárás-előrejelzésbe. Mennyit számít a pillangóhatás, és miért baj, ha lobog a fáklyadiagram?
Már egy hét hónapos kisbaba is érzékeli a szimmetriát – állítja egy nemzetközi kutatócsoport.
Ki elégszik meg 10 ezer dollárral, ha lehet 100 milliárdja is? A válaszokat nem befolyásolta az iskolai végzettség, a nem vagy a gazdasági-társadalmi státusz – de akkor mitől függtek?
A nevesebb múzeumokhoz, a felkapottabb éttermekhez vagy épp az itáliai Velencéhez hasonlóan előzetes regisztrációhoz és napi kvótákhoz kezdik kötni egyes természeti kincsek, különleges helyszínek látogatását.
A nem különösebben erős zajok gyógyítóan hathatnak a fájdalmakra. Ezt kínai kutatók állapították meg beteg, begyulladt talpú egerekkel végzett kísérletekkel.
Megint távolabb került a világ attól, hogy a járványos gyermekbénulás (poliomyelitis) a kiirtott betegségek közé tartozzon.
Fejesugrással csak profik próbálkozzanak 8 méternél magasabbról. Ezt és hasonló tanácsaikat a nyár közepén tették közzé vízbeugrás-tudományi dolgozatukban az amerikai Cornell Egyetem biomérnökei.
Nem kizárólag az akaraterő hiánya lehet az oka, ha tágul az olló a „mikor feküdtem le?” és a „mikor aludtam el?” kérdésre adott válaszok között. Még olyan is akad, aki így protestál az elvárt túlmunka ellen.
A menopauzán átesett nőknél magasabb lehet a fehérállomány hiperintenzitásának (WMH) nevezett agyi biomarker szintje, mint az azonos korú férfiaknál vagy a fiatalabb nőknél. Olyan apró elváltozásokról van szó, amelyeket korábban már összefüggésbe hoztak a stroke, az Alzheimer-kór és a kognitív hanyatlás megnövekedett kockázatával.
Édesebbé vált az életünk, pontosabban ételeink és italaink változtak cukrosabbá az elmúlt évtizedben, és ez komoly egészségügyi problémákhoz vezethet – állapították meg az ausztrál Deakin Egyetem kutatói.
Új számítógépes modellekkel vizsgálják a nagy embertömegek mozgását, hogy megelőzhetők legyenek a pánikok és halálos balesetek a fesztiválokon, vallási vagy sporteseményeken.
Egy nemzetközi kutatás eredménye nem talált bizonyítékokat arra, hogy az összeesküvés-elméletek népszerűbbek lettek a világháló kiépülésével.
A Covid-járvány idején tapasztalt pénzügyi és alvási problémák egyértelműen kapcsolatba hozhatók az egyetemi hallgatók mentális egészségének romlásával – állítják brit kutatók.
Egyes hangyatelepeken olyan döntéshozatali hálózatok jönnek létre, amelyek nagyon hasonlítanak az agy neuronjainak szövetéhez – állítják amerikai szakemberek.
Időnként nemcsak az emberek, hanem a növények is fájdalomcsillapító után nyúlnak. Az utóbbiak esetében aszpirinről van szó, amit saját maguk számára termelnek – derítették ki a Kaliforniai Egyetem kutatói.